2023-08 Raplamaa õppereis

17-18.08.2023 toimus Arukad külad LEADER projekti õppekäik Raplamaale

Järva Arengu Partnerid külade ja vabaühenduste eestvedajad käisid Arukad külad koostööprojekti raames tutvumas Raplamaa Partnerluskogu MTÜ piirkonna külade ja vabaühenduste parimate praktikate ja LEADER projektidega tutvumas.
Kiidame vastuvõtjaid huvitava programmi eest, mis andis õppekäigul osalejatele uut hoogu ja vahvaid ideid maaelu edendamisel.
Esimesel päeval külastasime Raplamaa Aasta Küla 2022 Kaerepere alevikku, kes sai paar päeva hiljem Eestimaa Aasta Küla 2023 tiitli. Kaerepere piirkonna elukeskkonna arendamise ja kogukonna ühtekuuluvuse kasvatamist veab eest 2007.a. loodud MTÜ Arendusselts Koduaseme – Kaerepere piirkonna heaks, vahetasime vestlusringis kogemusi Valtu Seltsimajas.
LEADER koostööprojekti „Keskpõrandale kokku“ raames valmis virtuaalne Kaubatee kaart ja Raplamaa toidutootjate ning teenusepakkujate videovisiitkaardid. Rabavaid Raplamaa tooteid saime uudistada Rabav Raplamaa Toode kaupluses http://raplamaatoode.ee/kauplus.
Ettevõtlikud Naised Raplamaal tutvustasid Naiste Ööde Filmifestival NÖFF lugu TaevaniMaani meistrikojas.
Kohila Paberivabriku lugu tutvustas meile MTÜ Kohila Paberivabrik, loodi paari aasta eest eesmärgiga peatada endise Kohila paberivabriku kompleksi lagunemine ning leida hoonele uus kasutusvõimalus.
Tohisool vana mõisa viinavabrikust ehitatud eestimaise džinni pruulimise kojas tutvustati TOHI GIN tegemisi. Rabivere külas rabas meid Raplamaa Aasta Küla 2022 nominent ja MTÜ Rabivere küla oma entusiasmiga. Jääme ootama rabavaid uudiseid Rabivere Reivi kohta.
Õhtul ootas ööbijaid Eestis omalaadne parveküla Vigala jõe kaldal. Parvematkad suures parvemajas tutvustas Raplamaa Partnerluskogu MTÜ tegevjuht Rita Triinu Peussa oma piirkonna tegevusi ning õppekäigul osalejad said üksteisega lähemalt tuttavaks. Kirsika Ilmjärv rääkis Koeru kogukond kogemusi Arukate külade koostööprojektis osalemisest.
Teine päev viis külaedendajad Kabala küla, mis oli Raplamaa Aasta Küla 2022 nominent. Külaelu edendamiseks on loodud MTÜ Kappeli külad, mis pakub kohalikele erinevaid tegevus. Kabala mõisas toimub ka maaliõpe ning näitusel on välja pandud kohalike kunstnike maalid.
Wäega Wärgi pärismusmajas tutvustas end kui aktiivset kogukonna kooskäimise kohta, kus korraldatakse erinevaid koolitusi, käsitööringe ja õpitubasid. Nobedate näppude all valmisid meisterdamistoas “head teod”!
Edasi viis teekond Teenuse Mõisa ja tutvuti Teenuse Naiste Ühenduse ettevõtmiste ja arenguplaanidega, mis said alguse KYSKi arenguhüppe ettevalmistamise projektis osalemisest.
Päeva lõpetas mõnusa energialaengu ja üllatustest tulvil majadega Käru Muuseum, kuhu jäi veel palju uudistamist.