MTÜ Järva Arengu Partnerid
Registrikood 80235852
Pargi 10 Roosna-Alliku, Paide linn 73201 Järvamaa
E-post: jap(ät)japnet.ee
Telefon: +372 5693 4839
Õppereis 17-18.august 2023 Raplamaale.
Vaatame sealse piirkonna vabaühenduste parimaid praktikaid, kuulame kogemuslugusid ning avastame rabavat Raplamaad ja kohtume sealse tegevusrühma tegevmeeskonnaga. Õhtul ootab meid ööbimine eksklusiivses parvemajas ning kosutav saun.
Osalustasu on 40 eurot. Täiendav info: Merle Aruoja 5353 4395 või meiliaadressil konsultant@japnet.ee
Palun registreeruge hiljemalt 10.07.2023 lingil https://forms.gle/Prsq7Z6vkLHPNte8A
KAVA:
8-8.45 – Väljasõit Kaalepi, Roosna-Alliku Teeninduskeskus, Mäo Bussiterminaal, Paide PAMT parkla
09.30- 11.00 Raplamaa Aasta Küla 2022 „Kaerepere alevik“. Kaerepere piirkonna elukeskkonna arendamise ja kogukonna ühtekuuluvuse kasvatamist veab eest mais 2007.a. loodud MTÜ Arendusselts Koduaseme. Ühingu põhikirjaline eesmärk on Kaerepere aleviku ja sellega piirnevate külade (Kumma, Saunaküla, Valtu-Nurme, Saksa, Hertu ja Põrsaku) mitmekesine kultuuri-, haridus- ja sporditegevus, heakord ja ühtehoidev kogukond, muinsuskaitse, säilitatud kultuuripärand, loodus- ja huvikaitse ning head võimalused igas vanuses elanikkonna vaba aja veetmiseks ja sisustamiseks. Piirkonna tegevuste üldine kirjeldus: iga-aastased „Teeme Ära“ talgud piirkonna eri paigus; koostöös ERR-i Raadio Ööülikooliga on salvestatud ja järel kuulatavad korraldatud Külaülikooli loengud; piirkonna külade külapäevade ja heategevussündmuste korraldamine; ühingu eesvedamisel ja kogukonna toel on koostatud ja kinnitatud piirkonna arengusuundade dokument perioodiks 2018–2025; koostöös kooliga korraldatakse koolitusi, mis toetavad õpilasi ja nende vanemaid, Estonia järve puhkeala arendamise eestvedamine (Kehtna valla kaasava eelarve 2021.a võiduidee). Vestlusring ja kogemuste vahetamine koos kohvipausiga kohalikelt kokkadelt ja küpsetajatelt kohalikus Valtu Seltsimajas. LEADER meetme toetusega on ellu viidud projektid „Kaerepere rula- ja mänguväljaku projekteerimine ja ehitamine“ ja „Rahvariiete soetamine segarahvatantsurühmale Eks Me Näe“.
11.15- 11.45 Rabav Raplamaa Toode – kohaliku toodangu kauplus
http://raplamaatoode.ee/kauplus. Tutvumine kohaliku toodanguga, ostlemisvõimalus. Mittetulundusühing Raplamaa Partnerluskogu ja Mittetulundusühing Rabav Raplamaa LEADER koostööprojekti „Keskpõrandale kokku“ raames on valminud virtuaalne Kaubatee kaart ja Raplamaa toidutootjate ning teenusepakkujate videovisiitkaardid.
12.00-13.00 Ettevõtlikud Naised Raplamaal NÖFF lugu TaevaniMaani meistrikojas. Naiste Ööde Filmifestival NÖFF on varakevadine festival Raplas, mille fookuses on naine. Ettevõtlikud Naised Raplamaal vabaühenduse liikmed on korraldanud piduliku sündmusena naistepäeva palju aastaid, alates 2019. aastast on seda aga tehtud täiesti uues formaadis – Naiste Ööde Filmifestivalina (NÖFF). Meie soov on tähistada rahvusvahelist naistepäeva selle algupärases tähenduses, nii nagu see oli 170 aastat tagasi, kui hakati rääkima rohkem naiste õigustest. NÖFF´i filmifestivale on osaliselt rahastatud LEADER meetme projektiga „Raplamaa ettevõtlike naiste kaasarääkimine aktuaalsetel teemadel läbi kunsti ja filmikunsti“.
13.00-14.00 Lõuna Rapla Kultuurikeskuse kohvikus Hollivuud. Ette tellitud.
14.30 -15.30 Kohila Paberivabriku lugu , MTÜ Kohila Paberivabrik loodi paari aasta eest eesmärgiga peatada endise Kohila paberivabriku kompleksi lagunemine ning leida hoonele uus kasutusvõimalus. Möödunud sajandi alguses rajatud Paberivabriku hooned on varisemisohtlikud, kõrvuti asetsevad suhteliselt heas korras ja samas täiesti lagunenud konstruktsioonidega ruumid. LEADER meetme projekt “Kohila Paberivabriku taastamise lugu” oli Kohilas elavate inimeste kodanikualgatus paberivabriku hoonete lagunemisprotsessi peatamiseks. Projekti üks eesmärke on vabriku kunagise (töölis)kogukonna pärandi väärtustamine. On teada fakt, et Kohila tänapäevane areng sai hoo sisse vabrikust ja selle rajaja mõisnik Luederi initsiatiivist. Vabriku töölistele ehitati esimene klubihoone, raamatukogu, lasteaed, haigla, aiand, pesuköök, saun, jne. Vabrik pani aluse Kohila spordiseltsile Püsivus ja hakkas tegutsema esimene laulu- ja mänguselts. Vabrik andis oma hiilgeaegadel tööd 600 inimesel.
15.45 -17.00 Tohi Distillery, Raplamaa Äritegu 2019, https://tohigin.com/ Kohila, Tohisoo (info@tohigin.com; tel 5516183) Tohisool vana mõisa viinavabrikust ehitatud eestimaise dzinni valmistamise koht. Tutvumine ettevõttega, degusteerimine, toodete ostmise võimalus.
17.20-18.20 Rabivere küla, Raplamaa Aasta Küla 2022 nominent ja arenev ning tegus uuenev külakogukond. Rabivere küla on olnud pidevalt aktiivne. Ka sel ajal kui Eestis möllas Covid, leiti ikka võimalusi, et vabas õhus kohtuda. Inimesed tunnevad rõõmu koos käimisest, koos olemisest. Juba aastaid osaletakse aktsioonis „Teeme ära“ ning aktiivselt on tegutsemas ka naabrivalve. Külas toimuvad traditsioonilised üritused nagu lastekaitsepäeva tähistamine koos taimelaadaga, spordipäev koos tantsuõhtuga ja mitmed teised ettevõtmised. Käesoleval aastal võeti ette suurprojekt, mille käigus eemaldati suur ala võsast, millest omakorda tehti hakkepuitu, mis maha müüdi ja mille eest saadud rahast ehitati mänguväljaku juurde katusega varjualune. Kui küla on aktiivne, siis see meelitab ligi ka uusi elanikke. Nii on ka käesoleval aastal leidnud mitmed noored pered endale elamiseks just selle, Kohila valla küla.
Oluline on hästi toimiv kogukond, kus ollakse kursis üksteise tegemistega, kus üksteist toetatakse ja aidatakse. Just nii see küla toimibki!
18.40 – Parvematkad OÜ, https://www.parvematkad.ee/ kohalejõudmine ja sisseseadmine. Parvematkad OÜ on LEADER toetusega soetanud vesijalgrattad.
19.00- 23.00 Õhtusöök ja võrgustumine koos Raplamaa Partnerluskogu esindajatega Parvematkade Suures Parvemajas.
18.august
08.00-9.30 Hommikusöök ja lahkumine Parvemajast.
9.30-11.00 Kabala Küla, Raplamaa Aasta Küla 2022 nominent. Kabala külas elab ligikaudu 300 inimest: suveperioodil rohkem, talvisel perioodil veidi vähem. Looduskaunis ja tegusate rõõmsate inimestega Kabala küla teeb meelsasti koostööd naaberküladega. Ühiselt moodustati 2014. aastal kogukondlike tegevuste korraldamiseks MTÜ Kappeli Külad. MTÜ koguneb Kabala mõisas. Kabala mõis on saksakeelsetes tekstides Kappel ja ajalooliselt kuuluski sinna alla suurem piirkond kui tänane Kabala küla. Sellest on saanud MTÜ Kappeli Külad oma nime. Kabalas korraldatakse hulgaliselt erinevaid tegevusi: pidusid, koolitusi, spordipäevi, matku, kohtumisõhtuid, talguid jpm. Paljud üritused on muutunud traditsioonilisteks, neid korraldatakse iga aasta – jaanituli, lastele suvelõpu pidu, Teeme ära! talgud, Maal Elamise päev ning sügis- ja jõululaadad. LEADER meetme toel viidi ellu projekt „Käsitöötuba Kabala mõisas“.
11.15-13.00 MTÜ Wäega Wärk. LEADER toetuse abiga valmis 2021 aastal Wäega Pärimusmaja Märjamaa keskalevisse. Wäega Wärgi pärismusmaja on aktiivne kogukonna kooskäimise koht, kus korraldatakse erinevaid koolitusi, käsitööringe ja õpitubasid. Meisterdame midagi koos!
13.00-13.45 Lõunasöök Märjamaal, pubis „Ruut66“. Ette tellitud.
14.10-15.30 Teenuse Mõis ja Teenuse Naiste Ühenduse ettevõtmised. Teenuse mõis oli rüütlimõis Kullamaa kihelkonnas Läänemaal. Nüüdisajal jääb mõis Rapla maakonda Märjamaa valda. Mõis rajati 16. sajandil vasallilinnusena. Praegu säilinud peahoone ehitati 18. sajandi lõpul. 1905. aastal peahoone põles ja see taastati muudetud kujul. Teenuse Naiste Ühendus tegutseb katkematult 1992. aastast. Meie eesmärk on pakkuda arengu-, koostöö- ja õppimisvõimalusi oma ühingule, liikmetele ja ka meie kogukonnale. Igal aastal avastame uusi väljakutseid!
16.30-17.00 Kärude Muuseum Käru alevikus
17.00 -17.45 Kojusõit